תאים

תאים
תאים - ערן הדס - זוכה ברווז הזהב 2022 - פרס דודו גבע לשירה אלטרנטיבית חזרה - Back

תאים - ערן הדס - זוכה ברווז הזהב 2022 - פרס דודו גבע לשירה אלטרנטיבית
נימוקי השופטים:

פרס ברווז הזהב לשירה מוענק למיזם הספרותי פורץ הדרך של ערן הדס. הדס כונן נוסח דיגיטלי עברי חלוצי, פרינג'י, קרנבלי וייחודי של שירה ישראלית. הוא גיבש פואטיקה דיגיטלית אוונגרדית המעניקה ארגז כלים אסתטי לדיון פילוסופי ואתי בסוגיות מרתקות של קיברנטיקה ופוסט-אנושיות. מכאן, זו שירה המשקפת באופן אותנטי את עידן המדיה כלומר, את רוח הזמן. מוטיבים מרכזיים שלה הם: אקספרימנטליות לשונית בהשראת מסורת האוליפו, שירת שפה ושירת דוד אבידן; משחקיות; הומור פרודי; שפת מחשב; מחאה. לעיתים, זו שירה של משחק קצוות המחברת בווירטואוזיות בין צורניות קיצונית כגון, זו המכפיפה באופן טוטלי את התוכן לצורה (כמו בדאדא ובאיגיון), לבין ליריקה עמוקה של תובנות קיומיות. על כל אלו ועוד אנו מתכבדים להעניק לערן הדס את פרס ברווז הזהב לשירה לשנת 2022.

בתאריך (21.6.22) הוכרזו הזוכים בפרסי "ברווז הזהב" ע"ש דודו גבע ליצירה עצמאית, ניסיונית ופורצת דרך באירוע חגיגי שהתקיים בדיזנגוף סנטר. רשימת הזוכים המלאה:

קומיקס למבוגרים – "פוגה" של עדי קפלן ושחר כרמל
קומיקס לילדים – ״סבתא וחוטי הפלא״ של רוני פחימה על פי אורי אורלב
ספרות אלטרנטיבית – פני יאנוס" מאת עמית ורשיצקי
שירה אלטרנטיבית – "תאים" של ערן הדס
קריקטוריסט השנה – עמוס בידרמן
יצירה ניסיונית – "ברנדי והעובש הפסיכדלי" איילת בן דור
מוציא לאור – רומן אייזנברג
פרס מפעל חיים – קובי אור
פרס הסיפור הקצרצר בשיתוף "מעבורת – פרויקט הסיפור הקצר" – סיוון שיקנאג'י


האירוע התקיים זו השנה השנייה ברציפות, הופך למסורת ומבקש להנציח את פועלו של הקומיקסאי והמאייר הישראלי המנוח דודו גבע. בחבר השופטים נמנים הקומיקסאי זאב אנגלמאייר (שזכה בפרס בשנה שעברה), מבקרת הספרים עופרה רודנר, הסופר והמתרגם עודד וולקשטיין והמשורר וחוקר השירה גלעד מאירי.

שרון קנטור, המנהלת האמנותית: "בשעה שהיצירה הישראלית רובה ככולה נשאבת, אולי בחוסר ברירה, אל חור הניקוז של המיינסטרים, פרס הברווז מתגעגע ומגעגע קולות אחרים, השוחים נגד הזרם, או בכלל מבקשים להשתזף על הגדה. לכאורה יכולנו להסתפק בקטגוריית הקומיקס, שהייתה, כידוע, לב עיסוקו של דודו גבע, אבל הרחבה של הפרס לתחומי יצירה נוספים, חשובה לדעתנו להעמדה של אלטרנטיבה לפרסים הקיימים ולכובד הראש המזוהה איתם".

דן פילץ, מנכ"ל ובעלים משותף דיזנגוף סנטר אומר: "חשוב לנו להמשיך לתמוך ולקדם יוצרים מקומיים ואת ערכי התרבות הישראלית, דווקא בשבוע הספר. אנו שמחים ונרגשים שאירוע ברווז הזהב זכה לעניין רב גם השנה ושמח שמאות יוצרות ויוצרים מקומיים מוכשרים בחרו לחלוק אותנו את כישוריהם ומילאו אותנו בהשראה".מפיקים: שאול בצר והילה בשן – אנטנה הפקות.