תאים

תאים
עיצוב הספר: מיה מרום עריכה: נעה שחם

איור ברחש: הדר ראובן איור הכריכה והפקת דפוס: קרן כץ

ברחש, 2021 אודות ותודות חזרה - Back

בספטמבר 2019 פנה אליי פרופ' צחי פלפל, ראש המחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע, בתיווכו של יבשם עזגד, אוצר האומנות של מכון ויצמן למדע, אשר היה באותה עת גם מנהל המחלקה לתקשורת של המכון, והציע לי להשתתף בתוכנית שהות אומן (רזידנסי) במכון בשנת 2020. זה היה הרגע שהחל בו תהליך העבודה על הספר, אף שהשהות החלה רק בתחילת 2020. סיום כתיבת הספר הגיע בפתאומיות עם פרוץ מגפת קורונה במרץ באותה שנה, כשתהליך העבודה המרתק היה רק בתחילתו, אך השהות הפכה לווירטואלית.

אני אסיר תודה לצחי וליבשם על שפתחו בפניי עולם מופלא, העוסק בתמצית החיים ובדרכיה המסתוריות של האבולוציה. צחי הוא מדען אך גם משורר, והדמיון היצירתי שלו במדע הוא תהליך פואטי מבריק, שמענג לראות בפעולה. למדתי ממנו המון על מדע ושירה, אבל יותר מכול על התבוננות. תודתי הגדולה נתונה לד"ר צביה אולנדר, הביואינפורמטיקאית של המחלקה, שהדריכה והובילה אותי במסע אל תוך עולמות DNA בדיוניים שאין אמיתיים מהם. למדתי המון ואני עדיין ממשיך ללמוד מהתנופה שזכיתי לה מצביה. אני מודה גם לפרופ' שמואל פיטרוקובסקי ולד"ר איה שקדי, שהשיחות עימם עיצבו הן את הספר והן את דרכי בעולם, וכן לשאר חברי המחלקה לגנטיקה מולקולרית, שהעניקו לי חוויה מעצבת ומשנה חיים.

התחלתי לעבוד על הספר בחודשים ספטמבר ואוקטובר 2019, עת שהיתי בארה"ב. ד"ר לילך ניישטט-בורנשטיין הזמינה אותי להשתתף במחקר על המשורר סמואל טיילור קולרידג'. המחשבות הראשונות על הספר, כמו קבלת ההזמנה לתוכנית שהות האומן, התרחשו במשרד צדדי במחלקה לספרות משווה באוניברסיטת הרווארד, שם שימשה לילך חוקרת אורחת. המחקר הספרותי דומה אך גם שונה מאוד מהמחקר המדעי. המתנה הגדולה שקיבלתי מלילך היא היכולת לשחרר את המחשבה מכבלי היום-יום ולצלול לעומק המחקר. ההשראה שקיבלתי ממנה הייתה לי להלך רוח מעצים, והוא הדריך אותי במהלך שהותי במכון ויצמן. מעבר לתודה העמוקה, כשאני קורא את ספרי, אני מזהה את השפעותיה.

הספר לא היה רואה אור אלמלא תמיכתם של איתמר ב"ז וצוות "העין השביעית", שבזכותם זכיתי במועמדות לתוכנית שהות האומן. זכיתי לעבוד עם צוות מופלא על הספר: נעה שחם היא עורכת חלומית, מיה מרום, שלצד היותה מעצבת-על גם הייתה שותפתי לפרויקט I Love the Look of Words, וכמובן זוגתי לחיים ושותפתי לחזון היצירתי, קרן כץ, שאיירה את הכריכה, הפיקה את הדפוס וניהלה את ענייני ההוצאה לאור.

תודה לכל הא.נשים שהאירו ו/או תרמו נתונים או דוגמאות לאלגוריתמים בספר: חגי אולריך, עדן אזולאי, עמית בן עמי, זלי גורביץ', איל גרוס, נעם דובב, אמיר חיות, דינה לוי, עמי ליבנה, הרצל מכלוף עמרני, אילן מנוח, אלה נובק, דניאל עוז, נעם ענבר, יונדב פרידמן, אלירן קנולר, נטע שלזינגר.